Elektromos kerékpárt túrázni!

Fontos tudnivalók, hogy milyen kritériumok alapján válasszunk elektromos kerékpárt, ha túrázni szeretnénk vele.
Mit jelent, hogy túrázni?
Az én olvasatomban főként aszfaltos úton sík, vagy dimbes-dombos, enyhén hegyes terepen kerékpározni. Belefér még simított, jó minőségű murvás vagy földút is. Az a tapasztalat, hogy Magyarországon ahol aszfalt van, ott értelmezhetően használható az elektromos kerékpárok túra verziója, nincsenek extrém meredek hegyi aszfaltozott utak.
Mitől túra e-bike a túra e-bike?
Túra / Touring / Trekking / Trek / Tréking neveken emlegetik ügyfeleink, egyezményesen nevezzük most túra elektromos kerékpárnak. A Cube-nál ide tartoznak a Cube Touring Hybrid, Kathmandu Hybrid, Nuride Hybrid, Supreme Hybrid család különböző modelljei, valamint a Reaction Hybrid család belépő modelljei. Legelterjedtebben a sima kerekű, kitámasztóval, sárvédővel, csomagtartóval, lámpával, ergonómikus markolattal felszerelt kerékpártípust kódolja, de sárvédő és csomagtartó nélkül is erre gondolunk. A kerék vastagabb és vékonyabb is lehet, ez számottevő különbséget felhasználói élményben egyébként nem jelent, inkább a vastag vázcsövek miatti dizájn indukálta a gumik hízását. Teleszkóp általában van bennük, de modernebb elektromos kerékpárok merev karbon villával is kiváló rezgéselnyelő képességgel rendelkeznek, egyiket sem mondanám jobbnak vagy rosszabbnak.
Gyakori felszereltségi elemek a kényelmet növelő extrák, melyek vagy gyárilag rajta vannak, vagy utólag is ráépíthetőek, mint a rugós nyeregcső, komfort nyereg, állítható kormányszár.
Létezik természetesen férfi vázas, trapéz vázas és alacsony átlépéses túra e-bike is. Általánosan jellemző, hogy a vázgeometria nagyon kényelmes, nem a teljesítményre, hanem az egész napos kényelmes és komfortos kerékpározáshoz lett tervezve.
Milyen motorral?
Ha az élményszerzés a cél, akkor csak középmotorost, azon belül is határozottan javasolt Bosch motoros elektromos kerékpárt választani. Tapasztalatom szerint a Bosch középmotoros e-bikeok adják vissza leg realisztikusabban a kerékpározás élményét, ugyanis szinte észrevehetetlen a rásegítés, egyszerűen könnyebb vele biciklizni, nem rontja el az élményt a motor késése vagy rángatása. Jelenleg a Shimano-nak van egy szériája, ami állandóan hibára fut, és leáll az egész rendszer... A másik legelterjedtebb Bafang pedig nem valós időben, több-kevesebb késéssel segít. Szóval Bosch, azon belül elég a 75 Nm-es Performance Line, de ha nagyobb tömeget kell megmozgatni, gyakran kell nagyobb szintkülönbséget, meredek emelkedőket megmászni, akkor lehet indokolt a 85Nm-es Performance Line CX motor. A legújabb 55 Nm-es SX motor egyelőre kevés bringában elérhető, de ne tévesszen meg senkit, 55Nm ellenére határozott segítséget ad, de ehhez a motorhoz csak 400Wh-ás akksi társítható (jelnleg). A bosch motorokról és a Smart System rendszerről is írtunk már, hogyha jobban belkeásnád magad a témába.
Milyen akksival?
Fontos tudni, hogy az akksi mérete kizárólag a hatótávot befolyásolja, a motor erejére, teljesítményére semmilyen hatással nincs. Jelenleg 400 Wh, 500 Wh, 625 Wh és 750 Wh létezik, a 400-as általában SX motorral párosul, ezekkel majd egy külön cikkben foglalkozunk, mert ez egy nagyon innovatív, sajátos felhasználási terület. A Bosch Elektromos kerékpár akkumulátorok neve a méretét is jelenti, és bennük tárolható áram gyakorlatilag a számok matematikai aránya.
625 alatt már nem is nagyon kapni bringát, minden esetre egy 50-60 kg-os nő egy 500-assal messzebbre jut, mint 750-essel egy 100kg-os férfi, de legjobb esetben is kb. egyszerre merül le, nagyjából 100-120km-nél, ha domborzaton, aktívan használjuk a rásegítést. Az árkülönbség kb. 80-100 ezer Ft az egyes méretek között. Szóval válasszunk nyugodtan 625 és 750-es aksival elektromos bringát, ha fonots a korlátlan szabadság érzése. Ha kicsit sporolni szeretnénk, akkor érdemes egy szakértő véleményét kikérni a testtömeg, kerékpár típus és prognosztizált felhasználás ismeretében.
Fontos, hogy milyen típusú vázat választok?
Talán még inkább, hogy megfelelő méretű legyen. Ez a mai napig egy fekete doboz, mert az esetek 50%-ában nem az a méret kényelmes végül ami katalógus alapján az lenne, vagy ami a gyártó honlapja és ajánlása szerint ideális. Mindenkinek más a láb- és kar hossza, más a kényelmes medence dőlésszöge, így a legbiztosabb megfejtés mindig a próba, de minimum egy pár perces telefonos konzultáció. E nélkül ne vegyél elektromos kerékpárt.
Nőknél teljesen egyértelmű, hogy alacsony átlépéses, vagy trapéz vázas modell a befutó. A kettő közötti különbségről itt írtunk, minden esetre. A Cube elektromos bringák esetében az alacsony átlépéses komótosabb, nézelődősebb, a trapéz vázas egy kicsit sportosabb élményt nyújt. A legnépszerűbbek, mint pl. a Cube Touring Hybridből, Kathmandu Hybridből mindkét fajta váz kapható. Ebben az esetben is érdemes konzultálni velünk, mi a JóBringában rengeteg vásárlói visszajelzés alapján segítünk neked is, ha szükséged van rá.
Férfiaknál pár évvel ezelőttig teljesen egyértelmű volt a férfi vázas, vagy köznyelvben „vázas” típus – úgy gondolom, ezt mindenki ismeri. Újabban divat lett az alacsony átlépéses bringa a férfiak körében is. Az én tanácsom azért mégis az, hogyha egészségügyi akadálya nincs (nehezen emeled a lábad, fáj a térded), akkor kerékpáros élményben többet ad egy normál férfi vázas kialakítás. Merevebb is lesz, úttartásban is kicsit jobb.
![]() |
![]() |
![]() |
Milyen fék és váltó legyen rajta?
Gyakori kérdés, de a tapasztalatok szerint nagyjából mindegy. Ebben a kategóriában, mint pl. a Cube elektromos bringáknál tökéletesen leköveti a gyártó a bringa szintjét ezekkel az alkatrészekkel is, pl. ha 85 Nm-es motorral szerelt verziót választasz, akkor nagy eséllyel egy 4 dugattyús, komolyabb fék van rajta. De átlagos felhasználáshoz egy sima Shimano MT200-as kaliberű fék is elég. Váltóból egyszerűbb modelleknél is Shimano a preferált, ezek könnyebben állíthatók, pótolhatók, ha valami történik.
Milyet vegyek?
Ha elektromos bringát szeretnél, és lelkiismeretesen, katalógus alapján megnézed, hogy mennyi pénzért melyik gyártó milyen motort, akksit, féket, váltót tesz a biciklire, akkor nagyon nagy eséllyel azt fogod látni, hogy a Cube-tól ugyannyi pénzért jobb elektromos bringát kapsz. Ez tapasztalat, én már több százszor csináltam, főleg KTM-el, Giant-el, Scott-al, Trek-el, de maradjunk inkább a Bosch rendszeres elektromos kerékpárok körében. Nagyjából 1 millió Ft környékétől indulnak, és ha jól belövöd, hogy mire szeretnéd használni, és nem kezdesz eszetlen pénzköltésbe, akkor 1-1,5 millió Ft között simán kijön egy nagyon jó bringa. 1,5 millió környékén pedig már szíjhajtás, levegős villa, CX motor, legnagyobb akkumulátorok is elérhetők.
Milyet ne vegyek?
Szerintem a 2-3 milló Ft-os elektromos kerékpároknak itthon nem sok értelme van, ha kimész Livignoba vagy Ausztriába évente több alkalommal, akkor talán, de oda meg nem túra ebikeot vinnék... A másik, a túl olcsó kategória. Nagyon csábító, és pár közhellyel élve mindennél van olcsóbb, egy régi munkatársam családi hitvallása szerint „mi nem vagyunk olyan gazdagok, hogy valamiből sz*rt vegyünk”, illetve az a drága, amiből venni kell egy másikat. Én azt tanácsolom, nem érdemes hazárdírozni, én kipróbáltam nagyon sok bringát, a 300-400 ezer körül egyáltalán nem erre való. 700-800-900 ezer körül vannak még Bafang motorosok: próbáltam, segített, elektromos volt, de egyszerűen nem említeném egy lapon a kettőt. El lehet menni Münchenig egy BMW-vel, egy Opellel, meg egy Renault Twingoval is, mert mind a 3-nak 4 kereke van, és végül is, ha megtankolod elvisz addig. A JóBringában több, mint 100 elektromos bringa kipróbálható, van olcsóbb, drágább, minden típus, amiről említést tettem. Próbálj ki te is több félét, és válaszd ki, melyik számodra legideálisabb.