Melyik a Neked való síléc?
Bajban vagy a sílécválasztással?
Nem tudod pontosan mire is kell figyelni, hogy a legmegfelelőbb lécet vedd meg?
Ismered a fő szempontokat, hogyan válassz sílécet?
Melyik a Neked való síléc?
Bajban vagy a sílécválasztással? Nem tudod pontosan mire is kell figyelni, hogy a legmegfelelőbb lécet vedd meg? Ismered a fő szempontokat, hogyan válassz sílécet?
Ebben a cikkben hasznos információkkal bővítheted tudásod, és könnyűszerrel magabiztosan fogsz sífelszerelést vásárolni.
Síléc vásárláskor 4 fő szempont alapján határozzuk meg a legmegfelelőbb választást.
- milyen a sítudásunk (kezdő, közép-haladó, haladó, profi)
- milyen terepen szoktunk síelni (kezelt-pályán, pálya mellett, porhóba, vegyesen)
- milyen magasak vagyunk
- mekkora a súlyunk
Ezekre a kérdésekre általában mindenki egyszerűen tud válaszolni. És a válaszokban ott rejlenek azok a szempontok, ami alapján le tudjuk szűkíteni a kört néhány márka egy-két modelljére. És ezek közül már valóban lehet szimpátia vagy pénztárca alapján választani.
A síléc keménységének, kategóriájának kiválasztása
A síléc kategóriája, annak terhelhetőségétől függ. Minél jobban terhelhető egy síléc, annál komolyabb a felépítése, ezáltal annál merevebb, és annál jobb sítudáshoz ajánlott.
A sízés során a terhelés két dologból tevődik össze: a sítudásból és a testsúlyból. A sítudást az egyszerűség kedvéért érdemes négy szintben megállapítani, miszerint megkülönböztetünk kezdő, középhaladó, haladó és profi szintet. Ehhez még figyelembe kell venni a testsúlyt a kategória kiválasztásához.
A síléc hosszának a kiválasztása
A carving sílécek megjelenésével a szükséges méretek is megváltoztak. Leegyszerűsítve a hossz témát, mondhatjuk, hogy állig érő, vagy orrig érő sílécet érdemes vásárolni. Azonban jó, ha tisztában vagyunk a különbségekkel.
Válasszon állig érőt egy kezdő, és a középhaladó, haladó sízők közül az, aki nyugodt tempóban, pálya szélétől pálya széléig szeret síelni.
Válasszon orrig érőt az a középhaladó, haladó síelő, aki sízés közben a nagy tempót élvezi, és hosszú íveket húz síelés közben.
Ideális hossz a szájig érő méret, hiszen ez alkalmas egy családi sívakáció során a gyerekekkel csúszkálni, de megállja a helyét a barátokkal töltött intenzív hosszú hétvége során is.
A síléc stílusának kiválasztása:
A gyártók - köszönhetően ez egyre divatosabb stílusirányzatoknak – több féle síterepre készítik a léceiket. Léteznek pályasík, kezdőtől versenyzői szintig, és a középhaladó és haladó kategóriákban cross, all-mountin, freestyle és freeride lécek.
A kezdők esetében egyszerű a kérdés, hiszen örülhetnek, ha a kezelt pályán már önállóan megy a hóeke és az utána következő gyakorlatok. Így számukra mindenképpen pályaléc ajánlott.
Ez érvényben marad mindaddig, amíg egy középhaladónak alkalma nyílik arra, hogy kicsússzon egy kicsit a pálya mellé, majd egyre messzebb a kezelt pályától, mígnem egyszer csak egy szűzhavas érintetlen hómezőn siklik, és elvarázsolja a nyomában fröcskölő hó varázsa… Ezután érdemes kicsit szélesebb, úgynevezett all-mountain kategóriás sílécet vásárolni. Hiszen a megnövelt talpfelület jobban fenntartja a puha porhó tetején a síelőt, ezáltal az élmény fokozható.
Aki nem nyitott erre az irányzatra, nyugodtan maradjon a kezelt pálya nyújtotta stabil kanyaroknál és a saját tempójánál és vásároljon az általa nyújtott terhelésnek megfelelő pályára tervezett sílécet!
A freestyle és freeride sílécek középhaladó, haladó sízőknek szánt, speciális része a síléc kínálatnak.
Ha valaki szeret félcsőben csúszni, ugratni, ugrálni, vagy felmerészkedik korlátra, esetleg rámpára, válasszon freestyle lécet, ami megerősített talpanyagával, vastagabb kantnijával erre lett kitalálva, de a sípályán ne várjon tőle olyat, amit csak egy pályasí adhat.
Ha valaki nyitott és képes arra, hogy a hátára vegye a sílécét, megmásszon egy hatalmas hegyet, és a csúcsról az érintetlen hómezőkön csússzon vissza oda, ahol a kezelt pályák kezdődnek, vásároljon nyugodtan az erre a célra gyártott freeride lécet!
Mikor érett meg a sílécem a cserére?
Amikor a keménysége már nem elég stabil nagyobb tempónál, így az menet közben beszitál.
Amikor a léc kantnija már elvékonyodott annyira, hogy több élezést már nem bír el.
Esetleg túl idős így a rajta lévő kötés sem a legbiztonságosabb már.
Ha még nincs léced, vagy egy újat szeretnél a régi helyett, mindenképp látogass el üzletünkbe, vagy rendeld meg online!
Jövő héten újabb hasznos infókkal jelentkezünk.