Mekkora a számomra megfelelő méretű kerékpár?

Te is biztosan találkoztál már a problémával, hogy adott típuson belül több méretű kerékpár is kapható, és nem egyértelmű, hogy melyik mekkora, melyik a számodra megfelelő méret.
Kerékméret
Nem szabad összekeverni a kerékméretet a vázmérettel. Az, hogy egy kerékpár 29”-es, vagy 27,5-es például a kerékméretét jelenti. Ebből a legismertebb a 28”-as, ami a legrégebben létező, klasszikus kerékméretnek számít (országúti, túra-trekking, gravel) ezt szerintem mindenki ismeri. Tehát ezek a kerék méretei, amit általában a kerékpár típusa definiál, például az MTB-k legyakrabban 29”-esek(90%). A kisebb vázmérettel rendelkező MTB-k (gyerekeknek, alacsonyabb nőknek szánt) lehetnek 27,5 vagy még ritkábban 26” kerekűek. A városi kerékpároknál vannak 28-as és 26-os kerekűek is, bár a 28”-as a gyakoribb.
Vázméret
Milyen mértékegységben mérjük, és minek a mérete?
A vázméret alapvetően az üléscső hosszát jelenti. Hivatalosan a középcsapágy közepétől a nyeregcső-felsőcső hegesztésének közepéig mért távolság. És itt kezdődik a probléma: egyes gyártók ugyanis a felső mérési pontot a cső tetejénél mérik, mások a középcsapágyház aljától, de találkoztam már olyannal is, akik az elvi 0cm tengelymagasságtól számították. Így hiába van ráírva, hogy 54cm, lehet 50 vagy 58 is a „hivatalos” mérés-mechanizmus szerint. A Cube trekkingeknél én pl. rend szerint 2cm-el kevesebbet mérek, és ez igaz mind a hagyományos Cube kerékpárokra, mind a Cube elektromos kerékpárokra. A MTB kerékpároknál ugyanaz a méretű Korss márkájú bringa akár 4-5cm-el nagyobb lehet, mint egy Cube.
Azt már tudjuk, hogy minek a méretét jelenti. Az üléscső méretének változásával arányosan nő az összes többi cső mérete is, vagyis ha egy váz magasabb, akkor hosszabb is, tehát minden dimenzióban változik. A növekedésével még a fejcső magassága is nő, ezért nem lesz pl. a nagyobb bringák eleje aránytalanul alacsony. Úgy is mondhatnám, hogy a gyártók pontosan követik a felhasználók igényeit.
Mi a mértékegysége, és mekkora lehet?
Érdekes, hogy kerékpár típusonként változik, miben mérjük – legalábbis eddig ez volt az iparági hagyomány. Eddig.
A klasszikus mértékegység a cm, tipikusan országútiknál, pl. a Bianchi kerékpároknál jellemző. Szintén cm-ben vannak leggyakrabban a trekkingek és túrakerékpárok méretei. Ezek tipikusan 28-as kerekű biciklik, tehát attól, hogy 28-as biciklit eszel, a vázméret lehet különböző. A legkisebb 42cm körüli, ez egy kicsi női, vagy gyerek méret, 150cm körüli magassághoz. A legnagyobb, amivel én találkoztam 62 cm, ez a 2 méter körüliek választása. Leggyakoribb nőiben a 46-50 cm, férfiben az 53-58 közötti.
Az első változás akkor következett be, amikor az MTB kerékpárok az USA-ból hódító útra indultak a 80-as 90-es években. Ott viszont nem cm-ben mérnek... hanem inch-ben, vagy magyarul collban, még magyarabbul hüvelykben. Ezért a montik (függetlenül attól, hogy kezdetben 26”, majd később 27,5” és 29”-es kerékkel rendelkeznek) collban méretezett vázzal rendelkeznek. Az idő múlásával, és a gyártók egyéni hagyomány teremtéseivel ez is sok esetben eltávolodott a valós értéktől, és bár egy coll 2,54 cm, ha beszorozzuk, és megmérjük nagy eséllyel 2-6 cm plusz-mínusszal fogunk találkozni. A legkisebbek 13” (coll)-osak, ez junior vagy alacsony nők mérete, 19”-20” körül van a leggyakoribb férfi méret, és 24”-es a legnagyobb, ami 2 méter magassághoz vagy a fölöttieknek kényelmes.
Újabban minden típusnál kezdi felváltani egységesen a már ruhákból ismert S-M-L-XL méretezés, ami azért egy kicsit a szakma halála is az én szememben. De legalábbis annyira pontos, mintha a cipőknél vezetnénk be. Egyszerűen nem lehet egy 42-62 cm közötti skálát 5 betűvel jelölt méretre átültetni. Ez a szememben egy eladás-egyszerűsítő elem, ami még inkább arra sarkallja a vásárlót, hogy egy olcsóbb modellből nyugodtan válasszon minden szakértő segítség nélkül egy akkorát, amekkora pólót hord.
Összegezve: nagyjából szerintem mindenki be tudja lőni, mekkora vázméretű bringára van szüksége: Nőknél 165 cm-es magaság a 46cm/17”/M méret, ehhez lehet viszonyítani a kisebbeket és nagyobbakat is, férfiaknál szintén a leggyakoribb 185 cm-es méret az 54cm/19”/L méret. ELVILEG. De mivel a gyártók legritkábban alkalmaznak objektív méretezést, így hiába van ráírva, hogy L-es, vagy 54 cm-es, vagy 19”-es, sokszor semmi köze nincs a valósághoz. Például a leggyakoribb monti méret a 19”-es, a leggyakoribb trekking férfi méret az 54 cm-es, pedig a 19x2,54-nek nem sok köze van az 54-hez, montival ez csak 48,26cm. Mégis, ha egy férfinak 19” MTB-je van, akkor neki 54 cm-es trekking (túra bicikli) a kényelmes. És általános tapasztalat, hogy a nők lába hosszabb, mint a férfiaké.
Ebben a többdimenziós mátrixban én az alábbi megoldásokat láttam jól működni:
1. Egy már meglévő márka és típus tud jó referencia lenni, ha azóta a gyártó nem változtatott geometriát.
2. Egy részletesebb telefon történő egyeztetés is megoldást tud jelenti, mi a JóBringában -ismerve a modelleket és a vásárlókat- az elmúlt 4-5 évben már 100%-os pontossággal meg tudjuk mondani, hogy a te testalkatodhoz, adottságaidhoz, felhasználási területhez, terephez, intenzitáshoz mekkora vázméret lesz kényelmes.
3. A JóBringában Debrecenben a Böszörményi út 153. alatt fel is tudsz rá ülni, és ki is tudod próbálni az általunk ideálisnak vélt méretet, de akár az eggyel kisebbet és nagyobbat is. Ezt személy szerint én is nagyon szeretem, mert nekünk is sok tapasztalatot és tanulságot jelentenek ezek a visszajelzések.